flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Всі зусилля по розвитку електронного судочинства нівелюються відсутністю належного фінансування – Олег Прудивус

29 липня 2022, 19:00

26.07.2022 в онлайн-режимі відбулась тематична робоча зустріч на тему «Діяльність адміністративного суду в особливих умовах (воєнного стану та пандемії)» під егідою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ), участь у якій взяли голова та судді Запорізького окружного адміністративного суду  - Олег Прудивус, Богдан Богатинський, Наталя Стрельнікова, Дмитро Татаринов та Андрій Сіпака.

 

Модератором цього заходу виступив Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, який у вітальній промові зазначив, що в умовах воєнного чи надзвичайного стану важливим є забезпечення стабільності функціонування судів та додержання розумних строків розгляду справ. Оскільки особливості судочинства в усіх судах всіх юрисдикцій в період дії воєнного чи надзвичайного стану аналогічні тим, що застосовувалися у зв’язку із введенням карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), тому досвід  німецьких колег видається надзвичайно корисним для запровадження дієвих механізмів здійснення судочинства в теперішніх умовах.

             

В першій частині зустрічі, яка носила назву «Діяльність адміністративного суду в умовах пандемії» виступила головна суддя Вищого адміністративного суду землі Рейнланд - Пфальц Сабіне Вабнітц, яка доповіла про діяльність вказаного суду під час пандемії, та зазначила, що  активне впровадження в практику судів систем інформатизації та автоматизації судочинства (застосування систем відеоконференцзв’язку, дистанційна участь в судовому засіданні) сьогодні є важливою умовою успішного розвитку судової системи та роботи в умовах пандемії. Голова Конституційного суду та Вищого адміністративного суду землі Рейнланд-Пфальц Проф. д-р Ларс Брокер розповів про юридичні аспекти пандемії COVID-19, судову практику, а також дискреційні повноваження суду, адже в умовах пандемії дискрецією в прийнятті рішень може бути наділений не тільки суб’єкт владних повноважень, але і суд, який розглядає певні категорії справ.  При цьому  безпека суспільства є пріоритетною у порівнянні з правами окремого громадянина.

Другу частину заходу з темою  «Діяльність адміністративного суду в умовах воєнного стану» відкрив Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, який зауважив, що на теперішній час вирішенням багатьох проблем, що стоять перед судовою системою України, видається дистанційний розгляд справ. Використання дистанційної участі сторони в судовому засіданні, а в подальшому і суддів, для відновлення повноцінного функціонування судової системи у критичний момент є достатньо обґрунтованим рішенням, найголовніше - врегулювати це питання на законодавчому рівні. Дотичної позиції щодо можливості дистанційного розгляду суддями справ дотримуються також судді Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду Наталія Блажівська та Андрій Жук. Доповідачі зазначили, що судовій системі зараз необхідні зміни в законодавчі норми щодо дистанційного правосуддя.

            Активну участь в фаховому обговоренні цієї теми взяв голова Запорізького окружного адміністративного суду Олег Прудивус. Він зауважив, що для розвитку електронного судочинства необхідно першочергово забезпечити відповідне фінансування судів. Основою дистанційної форми судочинства є забезпечення суддів інтернет зв’язком та електричною енергією. На жаль, фінансування, яке є основою відправлення правосуддя,  здійснюється на вкрай низькому рівні. Зокрема, у судів відсутні кошти на оплату послуг з доступу до всесвітньої мережі Інтернет, на постачання електричної енергії, на гідну оплату праці працівникам апарату суду. Спостерігається гострий дефіцит робітників, які б забезпечували своєчасне оцифрування справ. Отже, констатував Олег Прудивус, всі зусилля по розвитку електронного судочинства нівелюються відсутністю належного фінансування.   

            Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович та Голова Конституційного суду та Вищого адміністративного суду землі Рейнланд-Пфальц Проф. д-р Ларс Брокер підбили підсумки обговорення тем, консолідовано зазначили, що навіть в такий тяжкий для країни час, українські судді намагаються запроваджувати дієві механізми здійснення судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного часу для підтримання належного здійснення правосуддя.