flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Олег Прудивус: «Нам треба визначитись: або ми невідкладно вирішуємо питання щодо гідної оплати праці працівників апаратів судів – або ми остаточно втратимо наше кадрове надбання»

31 січня 2023, 14:45

 

30.01.2023 Робоча група з питань належного фінансування судової влади в Україні провела перше виїзне засідання у Запорізькому окружному адміністративному суді. Зокрема, з безпосереднім візитом завітали Голова Робочої групи народний депутат України Сергій Демченко та Голова Ради Суддів України Богдан Моніч.

Слід зазначити, що територіальний вибір пав на м. Запоріжжя невипадково, адже наше славетне місто тривалий час живе в умовах надзвичайно складної військової обстановки. Однак, попри всі складнощі, загальні та спеціалізовані суди м. Запоріжжя продовжують гідно виконувати фундаментальне завдання, яке полягає у справедливому, неупередженому та своєчасному відправленні правосуддя.

Так, Голова Робочої групи народний депутат Сергій Демченко, Голова Ради Суддів України Богдан Моніч разом з представниками Запорізької суддівської спільноти відвідали Запорізький окружний адміністративний суд, Вільнянський суд Запорізької області, Ленінський суд м. Запоріжжя, Орджонікідзевський суд м. Запоріжжя та Шевченківський суд м. Запоріжжя. Особисто пересвідчившись в умовах роботи даних судових установ, поспілкувавшись з суддями та працівниками апаратів даних судів, Сергій Демченко та Богдан Моніч консолідовано звернули увагу на необхідність якомога скорішого вирішення соціально чутливих питань, пов’язаних з оплатою праці працівників апаратів судів, а також забезпеченням Ленінського суду м. Запоріжжя належним приміщенням.

  Після відвідування окремих судів м. Запоріжжя на базі Запорізького окружного адміністративного суду відбулось перше в історії виїзне засідання Робочої групи з питань належного фінансування судової влади в Україні в режимі відеоконференції. Безпосередню участь у даному заході також прийняли очільники загальних і спеціалізованих судів м. Запоріжжя та Запорізької області, Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області.

З вітальними словами до учасників заходу звернулись Голова Робочої групи народний депутат Сергій Демченко, Голова Ради Суддів України Богдан Моніч та Голова Запорізького окружного адміністративного суду Олег Прудивус.

Зокрема, Сергій Демченко та Богдан Моніч поінформували членів Робочої групи з питань належного фінансування судової влади в Україні, які не мали змоги особисто відвідати м. Запоріжжя, про реальний поточний стан справ у судах м. Запоріжжя. У свою чергу, Олег Прудивус наголосив на тому, що з 28 місцевих загальних судів, які розташовані в Запорізькій області, реально відправляють правосуддя лише 10 судів, що обумовлює очевидно високий рівень функціонального навантаження на суддів та працівників апаратів судів.

Після церемоніальної частини заходу учасники Робочої групи перейшли до опрацювання питань, що становили порядок денний засідання.

Так, розпорядники коштів всіх рівнів доповіли про поточний стан фінансування органів судової влади, детально охарактеризувавши помісячні розписи видатків.

Окрема увага була приділена аналізу рівня навантаження на суддів та суди як головного критерія ефективності процесуальної діяльності судових установ. У даному контексті плідною та такою, що заслуговує на окрему увагу, видається думка члена Вищої ради правосуддя Інни Плахтій, яка звернула увагу учасників Робочої групи на необхідність законодавчого визначення такого детермінанта як «норматив навантаження на суддів і суди». В іншому випадку, всі дискусії з даного приводу, на думку Інни Плахтій, залишаються безперспективними.

Учасники Робочої групи з питань належного фінансування судової влади в Україні також приділили увагу проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо врегулювання питання оплати праці працівників судів» (реєстраційний № 6311 від 16.11.2021).

Зокрема, голова Запорізького окружного адміністративного суду Олег Прудивус наголосив, що нам потрібно визначитись: або ми невідкладно вирішуємо питання щодо гідної оплати праці працівників апаратів судів – або ми остаточно втратимо наше кадрове надбання. Розв’язати окреслену проблему, на переконання Олега Прудивуса, можливо за умови невідкладного прийняття зазначеного вище проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо врегулювання питання оплати праці працівників судів» або за рахунок збільшення видатків на оплату праці судам, які відправляють правосуддя на прифронтових територіях. З даного приводу Голова Робочої групи Сергій Демченко зазначив, що вказаний акт законодавчої ініціативи підтриманий Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики та народні депутати докладуть зусиль для його прийняття.

Робочою групою були також були обговорені ініціативи щодо нормативного врегулювання статусу помічників суддів, судового збору у кримінальному провадженні, міжнародної та благодійної допомоги судам як органам державної влади.

На завершення всі учасники заходу висловили впевненість у тому, що судова гілка влади як атрибут суверенної правової держави, незважаючи на всі виклики сьогодення, повинна гідно виконувати свою соціально-правову місію. Славетне місто Запоріжжя є гарним прикладом стабільності державних інституцій в умовах правового режиму воєнного стану. При цьому, запроваджений Сергієм Демченком досвід виїзного формату функціонування Робочої групи з питань належного фінансування судової влади в Україні, є ефективним та соціально орієнтованим у вирішенні окресленого кола питань.